2026 წლის იანვრის თვეში ესკო-ს მეშვეობით შესყიდულმა (გაყიდულმა) საბალანსო ელექტროენერგიის რაოდენობამ 711 469 289.4 კვტ.სთ შეადგინა, რაც აღნიშნულ თვეში, ქსელში მთლიანი მიწოდების 49% წარმოადგენს. საბალანსო ელექტროენერგიის ღირებულებამ 119 239 999 ლარი შეადგინა.
იანვარში საბალანსო ელექტროენერგიის საშუალო შეწონილმა ფასმა ერთ კილოვატ საათზე 16.7598341 თეთრი შეადგინა, ხოლო დერეგულირებული ელექტროსადგურების საბალანსო ელექტროენერგიის ფასმა კი - 11.460 თეთრი.
ესკომ მონაწილეობა მიიღო რუმინეთში, ქალაქ ბუქარესტში გამართულ საერთაშორისო ენერგეტიკულ ფორუმში „Energy Week Black Sea 2026“. ფორუმზე სიტყვით გამოვიდა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე ინგა ფხალაძე. თავის გამოსვლაში, მინისტრის მოადგილემ ხაზი გაუსვა რეგიონში საქართველოს სტრატეგიულ მნიშვნელობას, ენერგოუსაფრთხოებისა და სუფთა ენერგიის განვითარების მიმართულებით. ასევე, ისაუბრა რეგიონულ და ევროპულ ბაზრებს შორი ინტეგრაციის პროცესში საქართველოს როლზე.
2025 წლის დეკემბრის თვეში ესკო-ს მეშვეობით შესყიდულმა (გაყიდულმა) საბალანსო ელექტროენერგიის რაოდენობამ 745,527,897.5 კვტ.სთ შეადგინა, რაც აღნიშნულ თვეში, ქსელში მთლიანი მიწოდების 52% წარმოადგენს. საბალანსო ელექტროენერგიის ღირებულებამ 119,591,010 ლარი შეადგინა.
დეკემბერში საბალანსო ელექტროენერგიის საშუალო შეწონილმა ფასმა ერთ კილოვატ საათზე 16.0412559 თეთრი შეადგინა, ხოლო დერეგულირებული ელექტროსადგურების საბალანსო ელექტროენერგიის ფასმა კი - 11.460 თეთრი.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი, მარიამ ქვრივიშვილი, ენერგეტიკის სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა. მინისტრმა მათ დარგის განვითარების მიზნით მიმდინარე პროცესები, მთავრობის ხედვა და ახალი ინიციატივები გააცნო.
განსაკუთრებული აქცენტი მარიამ ქვრივიშვილმა ინვესტორებისთვის ჯარიმების ჩამოწერის გადაწყვეტილებაზე გააკეთა - სახელმწიფოს წინაშე დაგროვილი ჯარიმების ჯამური მოცულობა 1 მილიარდი ლარია. მინისტრის ინფორმაციით, ჯარიმები რამდენიმე ფაქტორიდან გამომდინარეობდა - ძირითადად ვადების დაგვიანება, ასევე კომპანიების მხრიდან მემორანდუმით ნაკისრი პასუხისმგებლობის ვერ შესრულება.
2026 წლის 1 იანვრიდან ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორმა რეგისტრაცია გაუუქმა შპს „მეტენერჯის”, როგორც ელექტროენერგიის საბითუმო მიმწოდებელს და „ელექტროენერგიის (სიმძლავრის) ბაზრის წესები“-ს შესაბამისად, იგი აღარ წარმოადგენს საბითუმო ვაჭრობაში მონაწილეს.
2025 წლის 19 დეკემბრიდან ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორმა, „ელექტროენერგიის (სიმძლავრის) ბაზრის წესების“ შესაბამისად, საბითუმო ვაჭრობაში მონაწილედ დაარეგისტრირა შპს „დანი ტრეიდ“, როგორც საბითუმო მიმწოდებელი.
2025 წლის ნოემბრის თვეში ესკო-ს მეშვეობით შესყიდულმა (გაყიდულმა) საბალანსო ელექტროენერგიის რაოდენობამ 384 412 484.3 კვტ.სთ შეადგინა, რაც აღნიშნულ თვეში, ქსელში მთლიანი მიწოდების 32% წარმოადგენს. საბალანსო ელექტროენერგიის ღირებულებამ 57 462 144 ლარი შეადგინა.
ნოემბერში საბალანსო ელექტროენერგიის საშუალო შეწონილმა ფასმა ერთ კილოვატ საათზე 14.9494507 თეთრი შეადგინა, ხოლო დერეგულირებული ელექტროსადგურების საბალანსო ელექტროენერგიის ფასმა კი - 11.690 თეთრი.
ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორმა, გენერალური დირექტორის, თორნიკე ყაზარაშვილის ხელმძღვანელობით, დუბაიში გამართულ GRC მსოფლიო ფორუმში მიიღო მონაწილეობა.
ფორუმი რისკების მართვის, მმართველობის, კიბერუსაფრთხოებისა და თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტებთან (GRC) შესაბამისობის მაჩვენებლების მხრივ, აერთიანებს გლობალურ ლიდერ კომპანიებსა და აქტორებს.
2025 წლის 2 დეკემბრიდან ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორმა, „ელექტროენერგიის (სიმძლავრის) ბაზრის წესების“ შესაბამისად, საბითუმო ვაჭრობაში მონაწილედ დაარეგისტრირა შპს „ელექტროენერგიის მიმწოდებელი“, როგორც თავისუფალი მიმწოდებელი.
2025 წლის 27 ნოემბრიდან ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორმა, „ელექტროენერგიის (სიმძალვრის) ბაზრის წესების“ შესაბამისად, საბითუმო ვაჭრობაში მონაწილედ დაარეგისტრირა შპს „ალაზნის მზე“, როგორც მცირე სიმძლავრის ელექტროსადგური, ქისტაურის მზის ელექტროსადგურის ნაწილში.