გაცნობებთ, რომ „უქმე დღეების განსაზღვრის შესახებ" საქართველოს მთავრობის 2024 წლის 24 დეკემბრის N441 დადგენილების შესაბამისად 2025 წლის პირველი სამუშაო დღეა 13 იანვარი, საიდანაც დაიწყება ელექტროენერგიის პირდაპირი ხელშეკრულებების რეგისტრაციის ვადის ათვლა.
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ.
2024 წლის 19 დეკემბრიდან ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორმა, „ელექტროენერგიის (სიმძლავრის) ბაზრის წესების“ შესაბამისად საბითუმო ვაჭრობაში მონაწილედ დაარეგისტრირა შპს “ეიაიტექ სოლუშენს”, როგორც პირდაპირი მომხმარებელი.
2024 წლის 18 დეკემბრიდან ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორმა რეგისტრაცია გაუუქმა შპს „ბი ეფ დი სი ჯორჯიას“, როგორც პირდაპირ მომხმარებელს და „ელექტროენერგიის (სიმძლავრის) ბაზრის წესების“ შესაბამისად იგი აღარ წარმოადგენს საბითუმო ვაჭრობაში მონაწილეს.
2024 წლის ნოემბრის თვეში ესკო-ს მეშვეობით შესყიდულმა (გაყიდულმა) საბალანსო ელექტროენერგიის რაოდენობამ 490 315 212.4 კვტ.სთ შეადგინა, რაც აღნიშნულ თვეში, ქსელში მთლიანი მიწოდების 42% წარმოადგენს. საბალანსო ელექტროენერგიის ღირებულებამ 75 957 772 ლარი შეადგინა.
ნოემბერში საბალანსო ელექტროენერგიის საშუალო შეწონილმა ფასმა ერთ კილოვატ საათზე 15.4973755 თეთრი შეადგინა, ხოლო დერეგულირებული ელექტროსადგურების საბალანსო ელექტროენერგიის ფასმა კი - 12.713 თეთრი.
2024 წლის 10 დეკემბრიდან ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორმა, „ელექტროენერგიის (სიმძლავრის) ბაზრის წესების“ შესაბამისად, საბითუმო ვაჭრობაში მონაწილედ დაარეგისტრირა შპს „ფაუერ ბრიჯ“, როგორც ელექტროენერგიის საბითუმო მიმწოდებელი.
2024 წლის 22 ნოემბრიდან ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორმა, „ელექტროენერგიის (სიმძლავრის) ბაზრის წესების“ შესაბამისად, საბითუმო ვაჭრობაში მონაწილედ დაარეგისტრირა შპს „ი-თი სინერგია“, როგორც ელექტროენერგიის საბითუმო მიმწოდებელი.
2024 წლის ოქტომბრის თვეში ესკო-ს მეშვეობით შესყიდულმა (გაყიდულმა) საბალანსო ელექტროენერგიის რაოდენობამ 481 866 514.5 კვტ.სთ შეადგინა, რაც აღნიშნულ თვეში, ქსელში მთლიანი მიწოდების 43% წარმოადგენს. საბალანსო ელექტროენერგიის ღირებულებამ 69 517 196.7 ლარი შეადგინა.
ოქტომბერში საბალანსო ელექტროენერგიის საშუალო შეწონილმა ფასმა ერთ კილოვატ საათზე 14.4339296 თეთრი შეადგინა, ხოლო დერეგულირებული ელექტროსადგურების საბალანსო ელექტროენერგიის ფასმა კი - 12.713 თეთრი.
2024 წლის 24 ოქტომბრიდან ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორმა, „ელექტროენერგიის (სიმძლავრის) ბაზრის წესების“ შესაბამისად, საბითუმო ვაჭრობაში მონაწილედ დაარეგისტრირა შპს „ქროს ბორდერ ტრეიდინგი“, როგორც იმპორტიორი.
2024 წლის 21 ოქტომბრიდან ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორმა, „ელექტროენერგიის (სიმძლავრის) ბაზრის წესების“ შესაბამისად, საბითუმო ვაჭრობაში მონაწილედ დაარეგისტრირა შპს “ვი-ემ-ჯი-ეი ჰიდრო“ (დაღეთი ჰესის ნაწილში), როგორც ელექტროსადგური საცდელი გაშვების ან/და კომპლექსური გასინჯვის პერიოდში.
გაცნობებთ, რომ საკურსო სხვაობის ხარჯის ასახვის გამო გაკორექტირდა სექტემბრის საანგარიშსწორებო თვის საბალანსო ელექტოენერგიის ტარიფი. შესაბამისად, 14.9976551 თეთრის ნაცვლად კორექტირებული ტარიფი შეადგენს 14.9982090 თეთრს.